Projekt je pokrenut na inicijativu Muzeja Brdovec s ciljem razmjene iskustava kroz primjere dobre prakse te umrežavanja radi budućih suradnji, a provodi se tijekom 2024. godine. Projekt je sufinancirala Zagrebačka županija.
U sklopu projekta održan je prvi stručni izlet 9. rujna u kojem su muzealci upoznali istočni i južni dio Zagrebačke županije te drugo stručno putovanje 7.listopada gdje su posjetili zapadni i sjeverozapadni dio Županije.
Projekt je po prvi put okupio sve muzealce s područja Županije i mnogi su po prvi puta posjetili muzeje iz okolice i upoznali kolege, te saznali mnogo o novim projektima, obnovama muzejskih zgrada, digitalnim sadržajima u muzejima i suvremeno opremljenim čuvaonicama.
U projekt su uključene muzejske ustanove i udruge s muzejskom djelatnošću s područja Zagrebačke županije: Gradski muzej Jastrebarsko, Zavičajni muzej Donja Kupčina, Muzej Turopolja, Muzej Ivanić-Grada, Udruga Prijatelji baštine , Muzej Sveti Ivan Zelina, Muzej Matije Skurjenija, Galerija Razvid / Pučko otvoreno učilište Zaprešić, Muzej Brdovec, Udruga Ekomuzej Bistra, Udruga Ekosspiritus, Udruga Oživljena povijest Samobor, Galerija Prica / Pučko otvoreno učilište Samobor i Samoborski muzej.
U prvom izletu razgledali smo južni i istočni dio Županije: stare i nove muzejske objekte, te objekte u obnovi nakon potresa u Jastrebarskom, Donjoj Kupčini, Velikoj Gorici, Ivanić-Gradu i Svetom Ivanu Zelini. Ukupno smo autobusom prešli put od nešto više od 350 kilometara, udaljenost ekvivalentnu udaljenosti od Zagreba do Venecije.
No, unatoč dugom putovanju i kišovitom vremenu, u ugodnoj atmosferi inspiracije nije nedostajalo.
Domaćini su se potrudili prezentirati svoje aktivnosti s posebnim naglaskom na projekte obnove zgrada. U Jaski su kustosica Jelena Škrabe i Andrea Car, te zamjenica gradonačelnika Nikolina Ribarić u ima Grada Jastrebarskog, dočekale sudionike i zajedno s organizatoricom iz Muzeja Brdovec otvorile muzejske susrete. Pokazale su gradilište dvorca Erdödy uz pratnju voditelja gradilišta ing. Lovre Brzaca te gradilište Gradskog muzeja Jastrebarsko. Potom smo se uputili u Donju Kupčinu, Općina Pisarovina, gdje nas je Zavičajnim muzejom provela voditeljica Anđelka Vidović. Nakon toga posjetili smo tri lokacije Muzeja Turopolja: Kuriju Modić-Bedeković u Donjoj Lomnici i stalni postav u staroj muzejskoj zgradi koje nam je pokazala viša kustosica Maja Ergović, te novu zgradu (Interpretacijski centar Muzeja Turopolja) u kojoj se nalaze muzejska čuvaonica, uredi i multifunkcionalna dvorana, koje nam je predstavila ravnateljica Margareta Biškupić Čurla. Nakon pauze za ručak uputili smo se u Dubrovčak Lijevi gdje smo razgledali obnovljenu staru školu koja je predana na korištenje Muzeju Ivanić-Grada. Ravnateljica muzeja Rosana Škrgulja pokazala nam je nove čuvaonice, a zatim nam se u istom prostoru prezentirala ivanićgradska udruga Prijatelji baštine. Njihov rad predstavila je članica Ana Gašparović, nekadašnja predsjednica udruge, a sada direktorica Turističke zajednice Ivanić-Grad. I na kraju, u Svetom Ivanu Zelini obnovu muzeja predstavila je ravnateljica Romana Mačković, a okupljene je pozdravio i gradonačelnik Svetog Ivana Zeline Hrvoje Košćec i pročelnica Upravnog odjela za društvene djelatnosti Branka Hođa. S obzirom da je muzej zatvoren zbog obnove, ugostili su nas u prostorima Pučkog otvorenog učilišta Sv. Ivan Zelina, gdje nas je dočekala ravnateljica Vesna Bičak Dananić.
Na stručnom izletu u razgledu muzeja Zagrebačke županije pridružila nam se i županijska Pročelnica Upravnog odjela za kulturu, sport, tehničku kulturu i civilno društvo dr. sc. Jadranka Dujić Frlan.
7. listopada održan je drugi dio susreta. Obišli smo zapadni dio županije. Najprije smo pogledali Muzej Matije Skurjenija u kompleksu zaprešićkih Novih dvora kojim nas je proveo ravnatelj Ante Žaja. Novi dvori se trenutno obnavljaju pa su muzealci ukratko upoznati s tijekom radova. Od ostalih objekata u sklopu kompleksa pogledali su već ranije obnovljenu Vršilnica. Potom smo u centru Zaprešića imali priliku pretpremijerno razgledati novoobnovljeno Pučko otvoreno učilište Zaprešić koje je dugo bilo zatvoreno zbog oštećenja u potresu. Tamo su nas ugostili ravnateljica Maja Mikulić i voditeljica Galerija Razvid Paula Bučar. Nastavili smo put prema Brdovcu gdje smo razgledali postav Muzeja Brdovec i dvije izložbe, te radove u galerijskom prostoru u suterenu. Muzej i zbirke te aktualne projekte predstavila je ravnateljica Silvija Limani. Nakon Brdovca i okrijepe uz piće i sireve koje nam je donirala Mini sirana Fürnkranz krenuli smo prema bistranjskom kraju i, opet pretpremijerno, razgledali novoobnovljenu staru školu u Poljanici Bistranskoj koja će služiti kao kulturno-turistički centar. Tamo su nas dočekali članovi Udruga Ekomuzej Bistra dr. sc. Klementina Batina i nastavnik povijesti koji je proveo djetinjstvo u staroj školi Domagoj Sironić. Oni su nam predstavili bogatu baštinu, a o projektu obnove govorio je predstavnik Općine Bistra Domagoj Eršek. Uslijedila je pauza za ručak u samoborskom kraju. Tamo smo posjetili planinarski dom u Cerini gdje djeluje udruga Ekosspiritus. Naš domaćin bio je tajnik Udruge Radovan Librić koji nam je predstavio djelatnosti udruge i njihovu bogatu etno zbirku. Na istom mjestu predstavila se i Udruga Oživljena povijest Samobor. Njihove programe predstavio je predsjednik Udruge Ivica Šintić. Na kraju smo se spustili u centar Samobora i posjetili Galeriju Prica u Pučkom otvorenom učilištu Samobor gdje su nam o učilištu i galeriji pričale ravnateljica Jelena Vojvoda i voditeljica galerije Nikolina Šimunović. Potom smo se zaputili prema Samoborskom muzeju koje nam je pokazala ravnateljica Nikolina Puljić Glasnović. Vidjeli smo njihov muzejski arhiv u nekadašnjoj zgradi policije, zgradu muzeja (doduše samo izvana jer je muzej u obnovi) te, opet pretpremijerno, novoobnovljenu vilu Allnoch koja će služiti kao prostor za izložbe i dio stalnog postava te uredske prostorije zaposlenika. Vrijeme nam je bilo idealno za upoznavanje muzejskih institucija i udruga županije, a dogovorene su i daljnje suradnje.
Gradski muzej Jastrebarsko, predstavljan kustosicom Jelenom Škrabe, nazočio je i završnom sastanku muzealaca koji je održan 25. Studenog u zgradi Zagrebačke županije u Zagrebu. Tamo se osvrnulo na ostvareni projekt te je s velikim entuzijazmom prihvaćen prijedlog za nastavak projekta. Ideja je da se muzealci sastaju u jednoj instituciji na cjelodnevnom simpoziju, sadržajno podijeljenom na dva dijela. U prvom dijelu domaćin bi detaljnije predstavio svoju instituciju / udrugu i projekte, dok bi drugi dio bio rezerviran za raspravu na određenu temu uz primjere dobre prakse. Prva predložena tema je obnova muzejskih zgrada i novi stalni postavi. Zbog opsežnosti tematike susreti će se održati u dva termina tijekom 2025. s dvije teme. Tema građevinskih radova bit će odvojeno predstavljena od teme stalnih postava, kako bi bilo dovoljno vremena za detaljnu obradu obiju vrlo važnih tema. Prijedlog je prihvaćen. Dogovoreno je da će se u 2025. jedan susret održati u Ivanić-Gradu s jednom temom, dok za drugu temu i drugi simpozij predlaže Velika Gorica. Dogovoreno je da će se oba simpozija održati u prvoj polovici godine.
Također je prihvaćen prijedlog ravnateljice Muzeja Sveti Ivan Zelina Romane Mačković da muzealci Zagrebačke županije obiđu i druge muzeje izvan županije koji mogu poslužiti kao primjer dobre prakse.
S velikim zadovoljstvom smo sudjelovali u ovom projektu i veseli nas njegov nastavak. Poput svih ostalih kolega, zaključujemo kako se muzeji susjedi odnosno muzeji Zagrebačke županije trebaju snažno povezati i surađivati u svim aspektima, kako bi se osnažila ova djelatnost za vremena koja dolaze.